Részt vettünk a keresztszülők találkozóján
A mai naptól hivatalosan is bekapcsolódtunk a moldvai csángók magyar anyanyelv-oktatási programjába. Részt vettünk a keresztszülők budapesti találkozóján, ahol egyeztettünk a csángószervezetek vezetőivel, valamint Duma-István András moldvai magyar költővel, klézsei magyartanárral és Anghel Năstase Bakó megyei tanfelügyelővel. A Magyar Patrióták Közössége magára vállalta egy moldvai gyermek oktatási költségeit, és ígéretet tettünk arra is, hogy nyáron meglátogatjuk csángóföldi barátainkat.
2014. február 15-én szombaton tartotta meg a Keresztszülők a Moldvai Csángómagyarokért Egyesület (KEMCSE) hagyományos éves keresztszülő-tanár találkozóját Budapesten, a Németvölgyi Általános Iskolában. A rendezvényen csaknem az összes oktatási helyszínen szolgálatot teljesítő tanár jelen volt. Értékes előadásokkal, beszámolókkal lettünk gazdagabbak. A saját szemünkkel győződhettünk meg arról, hogy a moldvai magyar oktatás valóban virágzik, a „széthullásról”, „összeomlásról” szóló kósza hírek pedig valóságtartalom nélküli rágalmak.
A Magyar Patrióták Közössége megalakulása óta bekapcsolódott a moldvai magyar oktatás támogatásába. Szerepvállalásunk lényege, hogy egy moldvai magyar diák anyanyelvi oktatásának költségeit magunkra vállaltuk (40.000 Ft/év). A keresztszülő kapcsolat természetesen messze nem az anyagiakról szól, a mi feladatunk, hogy a gyermek és családja, valamint az anyaország közti kapcsolatot, hidat megteremtsük.
„Törjük az akadályt, melytől nem mehetünk,
S mind az emberiség kertébe sietünk.
Vajha Moldvának is kies parlagjai,
Ameddig terjednek a Pontus habjai,
Magyar Koronánknak árnyékába menne,
S a csángó magyar is polgártársunk lenne!”
Csokonai Vitéz Mihály: Marosvásárhelyi gondolatok (részlet)
A keresztszülő-találkozó során néhány tagunk, köztük Hetzmann Róbert egyesületi elnök és Szeleczky Tünde, a csángó oktatási program belső felelőse találkozott Duma-István András klézsei magyar költővel, aki keresztgyermekünk tanítója is egyben. Duma-István András tájékoztatott minket a moldvai magyar helyzet valós állapotáról, ami korántsem reménytelen. Még mindig vannak családok, ahol magyarul beszélnek, és a harminc évnél idősebbek szépen tudnak magyarul. Anyanyelvünk „feltámasztása” így korántsem reménytelen vállalkozás – tudtuk meg az ősi magyar műveltséget is nagyon jól ismerő tanár-költőtől. Ezzel egy időben találkoztunk Anghel Năstase Bakó megyei tanfelügyelővel is, aki a román állami iskolákban a nemzetiségek jogaiért felel. A moldvai muzsikus cigány családból származó Năstase úr bár nem ért magyarul, mégis nagyon sokat tett azért, hogy ma már 18 településen a csángó diákok állami keretek között is tanulhatnak anyanyelvükön.
A találkozót követően Duma-István András meghívta közösségünket szülőfalujába, a Szeret terén található Klézsébe. A Magyar Patrióták Közössége nevében Hetzmann Róbert elmondta, hogy egyesületünk elkötelezett egy 2014 nyarán esedékes moldvai tanulmányi kirándulás megvalósítása mellett.
Szeleczky Tünde, a Magyar Patrióták Közössége csángó-felelőse elvállalta a Klézséhez tartozó Tyúkszer falugazda tisztségét, így a jövőben az ő feladata lesz a keresztszülők koordinálása, a társadalmi kapcsolatok fejlesztése és a helyi oktatási feladatok segítése. A Magyar Patrióták Közössége az egyesületalapítás során felmerült anyagi nehézségeire tekintettel fél éves késedelemmel, 2014. októberben teljesíti anyagi vállalását.
A februári keresztszülő-tanár találkozó, a moldvaiakkal való megismerkedés meggyőzött minket arról, hogy a Kárpátokon túl is van még magyar jövő, és ezért érdemes is tennünk. Isten óvja Csángóföldet!