A korábbiakhoz hasonlóan a 2018-as év is rendkívül tartalmasan telt a Patrióták számára: az alábbiakban tíz kép segítségével szeretnénk felidézni a Magyar Patrióták Közössége tavaly végzett munkáját.
1. Miután a Magyar Patrióták Közössége fokozottabb kárpátaljai szerepvállalásról döntött, egyesületünk négytagú küldöttsége óvodaépítés ügyében március elején Kotláthelmecen találkozott a helyhatóság elöljáróival és az Ökumenikus Segélyszervezet képviselőivel. A csoportkép annál az üres teleknél készült, ahová az új óvoda épülni fog.
2. Idén is megrendeztünk Nemzeti összetartozás-estünket, azonban ezúttal nem a magyar kultúra napjához kapcsolódóan, hanem március 13-án. A jótékonysági rendezvénnyel a kárpátaljai Korláthelmec új magyar óvodájának megépítését támogattuk. A felhívás hatására rekord összegű támogatás, 1,4 millió forint gyűlt össze.
3. Az év nagy nemzetpolitikai eseménye volt a Minority Safepack nevű európai polgári kezdeményezés, amely az őshonos nemzetiségek jogaiért indult. Az ügy sikeréhez a Patrióták is hozzájárultak: az egyesület tagjai Budapesten, valamint Fejér, Nógrád és Pest megye falvaiban és városaiban gyűjtöttek aláírásokat.
4. Áprilisban tárgyalta a Kúria a budai Bem téri volt Radetzky-laktanya perét, amelyben a lebontással fenyegetett épület sorsát kedvező irányba eldöntő bírósági ítéletet megsemmisítette. Nem ez volt az egyetlen fordulat az ügyben: ősszel a felperes befektető kérte a per szüneteltetését, ami a háttérben születő megegyezésre utalt. Akik abban reménykedtek, hogy az állam veszi meg az épületet, csalódniuk kellett: karácsony előtt váratlanul törölte a kormány az ingatlan műemléki védettségét. Az új tulajdonos szándékai egyelőre nem ismertek, egyesületünk azonban továbbra is a történelmi épület megóvásáért dolgozik.
5. A trianoni békediktátum aláírásának 98. évfordulóján Teleki Pál Érdeméremmel tüntették ki munkánkat. A Magyar Írószövetség dísztermében megrendezett emlékesten a Teleki Pál Érdemérmeket Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Bethlen Gábor Alapítvány kuratóriumának elnöke és Rieger Tibor Kossuth-díjas szobrászművész adták át a díjazottaknak.
6. Ne hagyjuk a templomot! címmel jelentetett meg 2018 nyarán a Magyar Patrióták Közössége értékőrző kiadványt a veszélybe került délvidéki templomokról. 2014-ben a Bánság szerbiai részén működő Nagybecskereki Püspökség több műemlék-jellegű templomának lebontását vette tervbe, amit egyesületünk gyors és hatékony fellépésének is köszönhetően sikerült megakadályozni.
7. Négynapos értékőrző kirándulást szervezett júliusban a Magyar Patrióták Közössége csapata a Rákóczi Szövetség és a Lakiteleki Népfőiskola Alapítvány támogatásával Kárpátaljára. A látogatás során megfogalmazódott bennünk, hogy minden magyar kötelessége életében legalább egyszer ellátogatni Kárpátaljára.
8. Egyesületünk kezdeményezésére történelmi emlékhellyé nyilvánította a kormány az abasári Bolt-tetőt, Aba Sámuel egykori királyi és egyházi központjának romjait. A következő kormányzati ciklusban el kívánjuk érni, hogy a mátraaljai településen megtörténjen a romok feltárása és a méltó történelmi emlékhely kialakítása.
9. 2018 szeptemberében megkezdődött a közös munka a Regnum Marianum-emlékhelyért. Most már biztos, hogy a Magyar Patrióták Közössége kezdeményezésére méltó történelmi emlékhely születik a Városliget peremén. A Rákosiék által 1951-ben lerombolt templomról fennmaradt visszaemlékezések, fényképek és tárgyak összegyűjtését vállalta a közösség.
10. Tekintettel az utóbbi időben a kárpátaljai magyarságot ért jogfosztó intézkedések sorozatára, december 6-án újabb jótékonysági estet tartott a Magyar Patrióták Közössége, ezúttal Salánk ifjúsági házáért. A rendezvény fővédnöki tisztségét Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke vállalta el, fellépett Kubik Anna színművésznő és koncertet adott a kárpátaljai Credo Verséneklő Együttes.
Ezúton is köszönetet mondunk mindazoknak, akik munkánkat segítették, támogatták, egyesületünket bátorították!
Magyar Patrióták Közössége © 2019. január 10.