Tiszakécskére utazott a Wittner Mária-emlékkiállítás

Tiszakécskére utazott a Wittner Mária-emlékkiállítás 1800 1200 Patrióták
1956 mártír városa

Tiszakécskére utazott a Wittner Mária-emlékkiállítás

Április 2-án szerdán nyílt meg a szabadságharcos legenda életművét bemutató vándorkiállítás a Bács-Kiskun vármegyei járásszékhely városban, ahol 1956-ban vadászrepülőgépről robbanólövedékekkel lövette a kommunista hatalom a Himnuszt éneklő békés tömeget. A tárlatot Hajagos Csaba történész előadása nyitotta meg, beszédet mondott Szeberényi Gyula Tamás országgyűlési képviselő és Tóth János polgármester. Tiszakécskén április végéig marad a kiállítás, melyet a városban tanuló iskolások is fel fognak keresni.

Áprilisban a tiszakécskei Arany János Művelődési Központ ad otthont a „Készültem az útra” címet viselő, Wittner Mária életműve előtt tisztelgő vándorkiállításnak. Az egybegyűlteket Pappné Miskó Anikó igazgató köszöntötte, aki felidézte a tiszakécskei sortűz emlékét. 1956. október 27. sötét napként vonult be a város történelmébe: a település főterén, az országzászló előtt békésen gyülekező mintegy 1500-2000 fős tömegre tüzet nyitott egy vadászrepülőgép. A Himnuszt énekelték, amikor a sortűz eldördült, amelynek 17 halálos áldozata és 110 sebesültje maradt a földön. Azóta okóber 27. Tiszakécske gyásznapja.

A megjelenteket köszöntötte Tóth János polgármester, aki köszönetét fejezte ki a Patrióták csapatának, amiért városa otthont adhat a kiállításnak. Tiszakécske első embere hangsúlyozta, hogy a városban működő közoktatási intézmények tanulói a hónap folyamán fel fogják keresni a Wittner Máriára emlékező tárlatot. A polgármester szerint Wittner Mária életútja segít eligazodni az ifjúság számára, hogy különbséget tudjanak tenni szabadság és diktatúra között.

Szeberényi Gyula Tamás országgyűlési képviselő köszöntő beszédében felidézte, hogy a Wittner Mária-vándorkiállítás a kecskeméti Cifrapalota és Városföld után a harmadik helyszínre érkezett a térségben. A képviselő egy személyes történetet osztott meg a közönséggel, mégpedig az 1956-os forradalom 30. évfordulójáról, amikor ő a kiskőrösi tüzérlaktanyában éppen sorkatonai szolgálatát teljesítette. 1986 nyarán tömegoszlatásra kaptak kiképzést, nem is titkolva, hogy – noha a diktatúra már a végéhez közeledett – a karhatalom szükség esetén a Magyar Néphadsereg bevetésével is számolt.

A Patrióták nevében Hetzmann Róbert elnök szólt a megjelentekhez, majd Hajagos Csaba történész – a kiállítás kurátora – következett, aki rendhagyó tárlatvezetést tartott az érdeklődő közönség számára.

A Wittner Mária-emlékkiállítás április 30-ig marad Tiszakécskén, az Arany János Művelődési Központ első emeleti nagytermében (6060 Tiszakécske, Béke utca 140.).

Patrióták.hu Sajtó

(Kép: Szeberényi Gyula Tamás országgyűlési képviselő közösségi oldala)

    Név (kötelező)

    Email cím (kötelező)

    Tárgy

    Üzenet

    Az Adatvédelmi tájékoztatóban foglaltakat elolvastam és elfogadom.