A kecskeméti Cifrapalotába érkezett a Wittner Mária-kiállítás

A kecskeméti Cifrapalotába érkezett a Wittner Mária-kiállítás 1200 808 Patrióták
„Készültem az útra”

A kecskeméti Cifrapalotába érkezett a Wittner Mária-kiállítás

A kommunista diktatúra áldozatainak emléknapja óta Bács-Kiskun vármegye székhelyén, a város egyik legelegánsabb épületében látható a „Készültem az útra” vándorkiállítás. A tárlatot Németh Szilárd kormánybiztos, a kezdeményezés fővédnöke nyitotta meg, megosztva Wittner Máriáról őrzött személyes emlékeit a hallgatósággal. A megemlékezésen Kecskemét mindkét országgyűlési képviselője beszédet mondott.

A „Készültem az útra” című utazó kiállítás egy éve járja az országot azért, hogy bemutassa Wittner Mária 1956-os szabadságharcos, halálraítélt, volt országgyűlési képviselő életét és munkásságát. A vándorút 16. állomása a kecskeméti Cifrapalota volt, ahol 2025. február 25-én, a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapján nyílt meg a tárlat. Ebből az alkalomból az 1903-ban szecessziós stílusban épült Cifrapalota legdíszesebb helyiségében, a Pávás teremben gyűltek össze az emlékezők, amely egykor a Kereskedelmi Kaszinó díszterme volt.

A megemlékezés a hagyománynak megfelelően a Himnusszal vette kezdetét, majd elsőként a Cifrapalotát fenntartó Kecskeméti Katona József Múzeum részéről Szabóné Bognár Anikó igazgatóhelyettes köszöntötte az egybegyűlteket, felidézve az emléknap jelentőségét, amely 2001 óta fontos dátum a magyar emlékezetpolitikában. 1947-ben ezen a napon tartóztatták le és hurcolták el a Gulagra Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát, ami a pártállami diktatúra beköszöntét jelezte. „A múzeum feladata nemcsak múltunk tárgyi emlékeinek, a műtárgyaknak őrzése, hanem történelmünk és a történelmet alakító személyek bemutatása is” – mondta az igazgatóhelyettes, hangot adva reményének, hogy a múlt megismerése a jövő felé vezető út lesz számunkra.

A Patrióták nevében Hajagos Csaba, a kiállítás kurátora – aki a múzeum osztályvezető történésze is egyben – szólt a megjelentekhez, kiemelve, hogy „Marika néni Kecskemétre hazaérkezik”, ugyanis legutóbb öt évvel ezelőtt, 2020. május 30-án, éppen a Patrióták szervezésében járt itt, A haza ifjú hősei című vándorkiállítás megnyitóján. A fiatal történész emlékeztetett: itt hangzott el az a bizonyos, mára szállóigévé vált mondata, amely emlékkönyvünk címe és mottója is lett – „A zászlót vinni kell”.

Szeberényi Gyula Tamás kecskeméti országgyűlési képviselő beszédében egy személyes élményt osztott meg a résztvevőkkel. Miután 1980-ban a november 7-i iskolai kommunista megemlékezés hatása alá kerülve hazaért, a szülei leültették az asztalhoz, és elmesélték neki az elmúlt évtizedek valós történeteit. Csak ekkor tudta meg, mi történt nagyszüleivel, így a nap végén már elkötelezett antikommunistaként tért nyugovóra. „Ezt a munkát minden nemzedéknek el kell végeznie, mert ha mi ezt nem tesszük meg a gyermekeinkért, akkor lesznek, akik helyettünk elvégzik, és nem biztos, hogy a mi értékeinket fogják átadni” – mondta a képviselő.

„Aki szabad, gyakran elfelejti, milyen szabadság nélkül élni” – e szavakkal köszöntötte az egybegyűlteket Salacz László, a másik Kecskemét központú választókerület országgyűlési képviselője. A politikus szerint mi, közép- és kelet-európai polgárok még ismerjük a szabadság árát, és arra is emlékszünk, a kommunizmus mennyi áldozatot követelt tőlünk. „Semmi sem pusztítja jobban az emberi lelket, mint az igazság hiánya” – hangsúlyozta Salacz László.

A 2022-ben elhunyt ’56-os hőst Németh Szilárd kormánybiztos, országgyűlési képviselő, a kiállítás fővédnöke méltatta. Megnyitó beszédében ismertette, hogy a vándorkiállítást már 16 helyen bemutathatták, de a Cifrapalota az eddigi legszebb hely a marosvásárhelyi Kultúrpalota mellett. A kormánybiztos, aki a politikai életben Wittner Mária harcostársa – és parlamenti padtársa – volt, megosztotta a hősről őrzött személyes emlékeit hallgatóságával. „Sosem felejtem el, hogyan borítékolta be a rászorulóknak készpénzben felvett fizetését a parlamentben, mert a képviselői tiszteletdíját az utolsó forintig jótékony célra fordította – idézte fel Wittner Mária országgyűlési képviselőségét Németh Szilárd.

A megemlékezésen levetítették a Patrióták műhelyében készült 15 részes történelmi ismeretterjesztő sorozat, az Ősök és Hősök produkció 1956-os kisfilmjét, majd a felvétel végén üzent Wittner Mária is: 2020-ban itt, Kecskeméten, A haza ifjú hősei vándorkiállítás megnyitóján elmondott gondolatait hallhattuk újra, amelyek ma is változatlanul érvényesek…

A Wittner Mária-emlékkiállítás március 9-éig látogatható a Cifrapalotában (6000 Kecskemét, Rákóczi út 1.)

 

Patrióták.hu Sajtó

(Kép: Somogyi György)

    Név (kötelező)

    Email cím (kötelező)

    Tárgy

    Üzenet

    Az Adatvédelmi tájékoztatóban foglaltakat elolvastam és elfogadom.