Az országot járja a Királydomb-kiállítás
Augusztusban Budapest XVI. kerületében, Mátyásföldön találkozhatott a nagyközönség első alkalommal a Rákosmezei-Királydombról szóló ismeretterjesztő vándorkiállítással, amely azóta Vácdukán, Abasáron, Mátramindszenten és Nagykökényesen is megfordult. A középkori magyar országgyűléseket és az egyetlen, középkori államiságunkról szóló nemzeti emlékhelyünket bemutató tárlat jelenleg Jászdózsán látható.
Augusztus 8-i megnyitója óta már a hatodik helyszínre érkezett a Dicsőséges Királydomb című, tizenhat pannóból álló vándorkiállítás. Az ismeretterjesztő tárlat képekkel és kordokumentumokkal gazdagon illusztrálva, tömören mutatja be, milyen meghatározó szerepet játszottak a rákosmezei országgyűlések történelmünkben, továbbá a törökdúlás után miként vált emlékezetük a magyar kultúrában a régi dicsőség szimbólumává.
A Pest határában elterülő egykori mezőség – ahol a tömeges rendi országgyűléseket tartották – központi helyszíne a hagyomány szerint a Királydomb, ahol hajdanán a király sátra állt. A terjeszkedő főváros által már félig bekebelezett kiemelkedés még beépítetlen része 2020-ban a Patrióták kezdeményezésére lett nemzeti emlékhely. Az előző években megvalósult közkedvelt hagyományőrző családi rendezvény, a Királyfeszt után idén vándorkiállítás mutatja be a történelmi helyszín jelentőségét.
A XVI. kerületi debütálás óta Vácdukán, Abasáron, Mátramindszenten és Nagykökényesen járt a tárlat, amely szeptember 28-tól október 6-ig a jászdózsai kultúrházban látható. Ezt követően Bercelen, Hévízgyörkön, a főváros X. kerületében (Kőrösi Csoma Sándor Kőbányai Kulturális Központ – Körgaléria) és Kecskeméten találkozhatnak vele az érdeklődők.
A vándorkiállítás a Múltból a Jövőbe Alapítvány megbízásából, a Patrióták szakmai partnersége mellett, a Nemzeti Együttműködési Alap és a Miniszterelnökség támogatásából valósult meg.
(A felvételek Nagykökényesen, a Dessewffy-kúriában készültek.)