A Királydombról nyílt vándorkiállítás Mátyásföldön

A Királydombról nyílt vándorkiállítás Mátyásföldön 2048 1366 Patrióták
Dicsőséges Királydomb

A Királydombról nyílt vándorkiállítás Mátyásföldön

A főváros XVI. kerületében, a Kertvárosi Helytörténeti és Emlékezet Központ Veres Péter úti épületében találkozhatott a nagyközönség első alkalommal a rákosmezei országgyűlések történetét és a Királydomb jelentőségét bemutató vándorkiállítással. A Múltból a Jövőbe Alapítvány gondozásában, a Patrióták egyesület közreműködésével és a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával megvalósult tárlat hamarosan az ország tucatnyi településére viszi el a nemzeti szuverenitás emlékhelyének üzenetét.

Augusztus 8-án, csütörtök este hatkor nyílt meg a Kertvárosi Helytörténeti és Emlékezet Központ kiállítótermében a Dicsőséges Királydomb című vándorkiállítás. A megnyitón elsőként Frölichné Lendvai Beatrix, a Kertvárosi Helytörténeti és Emlékezet Központ megbízott vezetője köszöntötte az egybegyűlteket, és röviden összefoglalta a helyszíntől légvonalban mindössze két kilométerre található Királydomb jelentőségét.

Kovács Péter, Budapest XVI. kerületének polgármestere köszöntőbeszédében felidézte, hogy a Királydomb közelében nőtt fel, gyerekkorában rendszeresen szánkózott is a történelmi emlékezet által elfelejtett dombon.

– Sajnos jelenleg még csak egy tábla sem emlékezik meg az ország kormányzásának eme hajdankori helyszínéről, ám megígérhetem, hogy mi partnerek vagyunk, és ahogyan lehetőségeink engedik, segíteni fogunk egy megérdemelt emlékhely kialakításában a Királydombon, hiszen ennyivel tartozunk őseinknek és unokáinknak is. Önöknek pedig jó szívvel ajánlom a „Dicsőséges Királydomb” kiállítás felkeresését, ennek a hiánypótló történeti munkának a megtekintését – mondta el a kerület polgármestere.

A megnyitó rendhagyó tárlatvezetéssel zárult, melyet Hetzmann Róbert, a kiállítás megszületésében fontos szerepet betöltő Patrióták egyesület elnöke, egyúttal a tárlat kurátora tartott az egybegyűlteknek. Emlékeztetett, hogy a rákosmezei Királydombot, ahol a hagyomány szerint középkori országgyűléseinken az uralkodó sátra állt, a parlament 2020-ban ellenszavazat nélkül nemzeti emlékhellyé nyilvánította, és máig a Királydomb az egyetlen nemzeti emlékhelyünk, amely kifejezetten a középkori magyar államisággal kapcsolatos. Hetzmann Róbert szerint a tárlat célja, hogy eljusson az iskolákba is, és egyfajta végtelenített utazás keretében képes legyen formálni és elmélyíteni a magyar történelmi emlékezetet. Az Alaptörvény szellemiségéből, a Nemzeti Hitvallás szövegéből is következik, hogy a Királydomb megóvása alkotmányos kötelesség – mondta az elnök.

A Királydomb történeti jelentőségét feltáró kezdeményezés a Múltból a Jövőbe Alapítvány megbízásából, a Patrióták szakmai együttműködésében és a Nemzeti Együttműködési Alap, a Miniszterelnökség és a Bethlen Gábor Alap támogatásával jött létre. A Dicsőséges Királydomb kiállítás szeptember 10-ig látogatható a Kertvárosi Helytörténeti és Emlékezet Központ Veres Péter úti épületében, az intézmény nyitvatartási idejében, utána Vácdukára, majd Abasárra utazik.

(A Múltból a Jövőbe Alapítvány közleménye alapján)

    Név (kötelező)

    Email cím (kötelező)

    Tárgy

    Üzenet

    Az Adatvédelmi tájékoztatóban foglaltakat elolvastam és elfogadom.